Cjepiva protiv COVID-19 pripremaju imunosni sustav za obranu od bolesti. Najviše su u upotrebi:
- Cjepiva nukleinskim kiselinama (mRNA) – BioNTech/Pfizer i Moderna
- Cjepiva na osnovi virusnog vektora – AstraZeneca i Johnson&Johnson.
Ukupno je u EU 260 milijuna odraslih osoba primilo punu dozu cjepiva (75%). U RH na žalost tek 54% odraslih.
Smrtnost je izuzetno rijetko izravno povezana s cjepivom, a pojavnost je tek na više milijuna cijepljenih. Svi lijekovi i cjepiva imaju neke nuspojave, a uvijek je važno isticati benefit u odnosu na štetne događaje. Jednostavno sve je bolje i prihvatljivije od bolesti COVID-19. Nuspojave na cjepiva bilježi tek 1‰ (14/1000) cijepljenih osoba, a one su uglavnom blage i brzo prolazne. To su bol na mjestu uboda, temperaturu, umor, glavobolju ili probavne smetnje. Vrlo su rijetke alergične reakcije, miokarditis, trombofilije i trombocitopenija. Učestalost im je 5-20 na milijun doza cjepiva. Kod svakog isticanja samo nuspojava valja naglasiti da je u svijetu primijenjeno 6,8 milijardi doza. U obzir valja uzeti da i opća populacija bez cijepljenja ima bolesti, rizike i smrtnost.
Savjeti za cijepljenje trudnica temelje se na iskustvu SAD (160.000 trudnica), UK (59.000) i drugih zemalja.
COVID-19 cjepiva ne sadrže žive komponente virusa, te se bez dodatnog rizika savjetuje cijepljenje u trudnoći i u doba dojenja.
Cijepljenje trudnica, usprkos navedenom izaziva i dalje umjerenu skepsu kod nekih autoriteta. Kao razlog se navodi da još uvijek nemamo čvrstu preporuku Europskih agencija (E-CDC i sl.). U Njemačkoj ističu da je pozitivna odluka za cijepljenje trudnica snažna preporuka struke koja nadilazi sporost agencije (STIKO).
Rezultati iz USA, UK, Izraela, Belgije i dr. pokazuju da cijepljenje u trudnoći štiti trudnice i fetus od infekcije. Nisu utvrđene komplikacije, pobačaji, smrtnost niti malformacije djece. Stvara se konsenzus da uz konzultaciju s liječnikom (ginekologom)obavezno treba cijepiti trudnice i dojilje, te njihove bliske kontakte. IgG brzo prelaze i u dijete. Preporučuje se mRNA cjepiva. Naravno uvijek valja odvagnuti benefit i moguću štetu.
Te odredbe posebno vrijede danas kada vladaju opasniji sojevi virusa. CDC je 19. listopada 2021. potvrdio preporuku za Covid-19 cijepljenje za trudnice, one koje doje, one koje blisko planiraju trudnoću, ili trudnoću planiraju u budućnosti. Ne postoje nikakvi dokazi da cjepivo umanjuje plodnost muškarca i žene.
Iako je cijepljenje dokazano visoko učinkovito i danas jedini alat protiv COVID-19 bolesti, u Hrvatskoj je još uvijek značajan broj skeptika prema cijepljenju i anti- vaksera. Navodimo samo neke zablude koje se šire i na žalost prihvaćaju.
Literatura:
4. Women, s Health Research Cluster 2021: COVID-19 vaccines and Infertility: Fact or Fiction?.
14. World Health Organization. Episode #24 – Vaccine myths vs science [Internet]. Switzerland, 2021.