- Cjepivo nije testirano u trudnica i onih koje pokušavaju zanijeti?
Samo u početku testiranja izbjegavale su se trudnice. Danas je na tisućama trudnica dokazana zaštita bez rizika.
- Cjepivo izaziva pobačaje? Ne postoji niti jedan razlog za takvo mišljenje, jer su sva istraživanja utvrdila nepromijenjenu učestalost spontanih pobačaja.
- Covid-19 cjepivo oštećuje i razara posteljicu? Dokazano je da ne postoji unakrsna imuna reakcija COVID-19 spike proteina i Syncytin-1 u placenti. Time je otklonjena sumnja da cjepivo može interferirati s razvojem posteljice.
- Cjepivo nije dovoljno testirano može li biti uzrok neplodnosti? Iako je mRNA cjepivo relativno novo (za COVID) ali postoji veliko iskustvo (15 godina) s mRNA cjepivima (gripa, HIV-a, Zika, Ebola). Nikada nije dokazana štetnost za plodnost.
- Cjepiva s mRNA mijenjaju Vaš DNA i mogu umanjiti plodnost?
mRNA stvara proteine koji uče tijelo kako obuzdati virus. mRNA (cjepivo) ne može uči u jezgru i utjecati na DNA.
- Tisuće žena su imale reprodukcijskih problema jer su bile u kontaktu s cijepljenim osobama?
- Žene nakon cijepljena imaju vrlo obilne menstruacije (ugruške)? Imunološke promjene mogu samo kratkotrajno utjecati na ciklus, ali ne i na plodnost. Takve su se promjene vidjele kod cjepiva s oslabljenim živim virusom (npr. vodene kozice). Niti jedno COVID-19 cjepivo u upotrebi nije izvedeno iz živog virusa. Nije dokazano da su uz cijepljenje češći poremećaji ciklusa. U općoj populaciji poremećaji ciklusa i nenormalna krvarenja češća su nakon 40. godine.
Zaključci o cijepljenju
Danas, nakon gotovo dvije godine borbe s COVID-19 pandemijom, temeljem zaključaka tisuću relevantnih istraživanja i argumentiranih mišljenja svih uglednih stručnih institucija (WHO, ASRM, ESHRE, RCOG, HZJZ, CDC, ACOG i dr.) možemo naglasiti slijedeće zaključke i preporuke:
- COVID-19 cjepiva su danas jedino učinkovito sredstvo za borbu protiv SARS-CoV-2 infekcije
- Nuspojave su rijetke ili ekstremno rijetke
- Trudnice su u većem riziku od ozbiljne COVID-19 bolesti od žena koje nisu trudne
- Ne postoji niti jedan razlog ili dokaz da COVID cjepivo donosi rizik za neplodne žene, trudnice ili dojilje. Antitijela cijepljene trudnice se prenose u fetus i mlijeko i tako štite dijete
- Covid-19 ne izaziva neplodnost, niti umanjuje plodnost. To su rizici obolijevanja od corona virusa. Cjepivo ne izaziva erektilnu disfunkciju.
- Ne postoji niti jedan dokaz da cijepljenje utječe na vjerojatnost trudnoće. Zato trudnoću uz cijepljenje ne treba izbjegavati. Cijepljenje ne povisuje rizik spontanih pobačaja, te umanjuje rizik prijevremenog porođaja (što postoji uz Covid-19).
- Cijepljenje, pa i temperatura kao nuspojava, ne utječu na karakteristike spermiograma
- Trudnice se mogu cijepiti u bilo kojoj fazi trudnoće. Zbog cijepljenja nije potrebno odgađati trudnoću niti IVF liječenje. Vakcine ne umanjuju rezervu jajnika niti parametre muške plodnosti.
- Cijepljenje je pogodno za žene koje su u pripremi, očekuju ili se liječe IVF-om. Nije potrebno višemjesečno čekanje i ubrzava se vrijeme do liječenja (trudnoće)
- Cijepljeni parovi mogu očekivati višu plodnost i bolje rezultate liječenja, od onih koji obole od COVID-19
- Niti jedno cjepivo ne utječe negativno na ciklus.
- sprječavaju ili znatno ublažavaju bolest
- značajno reduciraju sve rizike bolesti
- snažno štite trudnicu pa i fetus od bolesti
Zato, dragi pacijenti uvjerite se i sami, prihvatite da je cijepljenje protiv COVID-19 sigurno, učinkovito, nerizično za plodnost. Ono nema alternativu. U svim okolnostima potrebne su dvije doze cjepiva (najbolje mRNA).
Zaštitite sebe, svoju plodnost, svoje dijete ali i svoju okolinu.
Za ove zaključke konzultirali smo najuglednije hrvatske epidemiologe, perinatologe, te potražili mišljenje uglednog infektologa i znanstvenika iz Njemačke.