Kao i svako liječenje, uporaba lijekova, zahvati, medicinski pomognuta oplodnja donosi određene zdravstvene rizike. Male ali oni postoje. Opisat ćemo i upozoriti pacijente na najčešće rizike.
Primjena lijekova za stimulaciju ovulacije i potporu LF
U pravilu je MPO uspješnija kada se stimulira ovulacija lijekovima. Za blaže protokole rabe se anti-hormoni u tabletama (Klomid, Letrozol), a najčešće hormoni jajnika i hipofize u injekcijama (FSH, LH, HCG, Progesteron). Za kontrolu endogenih hormona, koriste se analozi GnRH. Ti se lijekovi daju potkožno (supkutano) ili intramuskularno (IM). Najčešće su nuspojave:
Rizici aspiracije jajnih stanica
Mogu izazvati krvarenje u trbuh, hematome, hematom jajnika. Takve su ozlijede rijetke 1-2/1000, a zahtijevaju žurnu intervencijui operaciju.
Manifestiraju se općom slabošću, boli hipotenzijom i eventualnim hemoraškim šokom.
Karakterizira ju iznenadna snažna bol, nesvjestica, šok. Brzom hospitalnom intervencijom- laparoskopska detorzija može se spasiti jajnik od gubitka cirkulacije i afunkcije. U protivnom se mora odstraniti jajnik (i jajovod).
Navedeni rizici opravdavaju posebnu pažnju i brigu za pacijentice u toj fazi. Neophodan je trajni kontakt, dostupnost i postojanje kompetentne- back-up ustanove. Poliklinika IVF daje u prilogu te kontakte.
Faza žutog tijela
Potpora funkciji žutog tijela (nakon ET) je obavezna i individualna. Kod primjene vaginalnog progesterona, posebno Crinone, Utrogestana, pacijentice se žale na oskudna krvarenja, spoting, smeđi iscjedak. Te nuspojave bilježimo u 30-40% pacijetica, a one nisu nužno povezane s nižim uspjehom. Najčešća su krvarenja uz Crinone, a rijeđa uz cyclogest. Takva LPB (luteal phase bleeding) se mogu ponavljati, i obnavljati i u ranoj trudnoći. Svako krvarenje prijavljuje se svom liječniku.
Progesteron I.M: injekcije mogu biti bolne i dovesti do upale, apscesa na mjestima ponavljanog uboda.
Visoke doze progesterona imaju bezazlene nuspojave
Ponavljane injekcije HCG-a povisuju rizik za OHSS. Kod takve potpore fazi žutog tijela ne treba rano određivati testove trudnoće. Tada određujemo HCG kojeg apliciramo. I to su lažno pozitvni nalazi.
U fazi žutog tijela može se razviti rani ili kasni OHSS.
Trudnoća nakon IVF-a
Krvarenja u ranoj IVF trudnoći su češća nego u prirodnoj trudnoći, a češća su u višeplodnim trudnoćama. Šesnaest do 25 dana nakon aspiracije trećina IVF pacijentica bilježi oskudna krvarenja. Što je krvarenje obilnije, dugotrajnije i ponavljano povisuje se rizik za spontani pobačaj. Taj je rizik viši uz pojavu subkorijalnog hematoma (> 2 cm).
Jedan od razloga za češća krvarenja je i viša pojavnost sindroma „izgubljenog blizanca“ (- vanishing twin syndrome) nakon double ET (DET-a).
Na dobru prognozu IVF trudnoće ukazuju i slijedeći biomarkeri (određeni inicijalno 10-15 dana nakon ET):
5 tj.
Spontani pobačaji imaju istu učestalost u IVF i prirodnim trudnoćama ≈ 15% za opću populaciju. Međutim učestalost pobačaja u pacijentica iznad 40 godina može biti i do 40-50%.
Posebna su kategorija tzv. biokemijske trudnoće kojih je u IVF okolnostima 7-8%. Biokemijske trudnoće su vrlo rani spontani pobačaji koji se prikazuju s prolaznim nižim HCG-om. Krvarenje označavamo kao prijeteći pobačaj.
Spontani pobačaji su češći kod dugotrajnog i obilnijeg krvarenja i većeg hematoma, te kod ponavljanih pobačaja.
Ektopična, izvanmaterična trudnoća je moguća i kod IVF-a, a učestalost je ista kao i u prirodi. Trudnoća je najčešće u jajovodu oštećenom upalom. Neki tubarnu trudnoću povezuju s suboptimalnim ET-om. Rizik za ektopičnu trudnoću je 1-1,5%. Simptomi i znakovi jesu: vaginalno krvarenje, bol, probadanje, osjetljiv cerviks, a ruptura tube dovodi do krvarenja u trbuh, hemoraškog šoka. HCG i progesteron su niži, a UZV ne nalazi trudnoću u uterusu.
Perinatalni rizici mogu biti povezani s osobinama liječene populacije IVF-om. Kako prevladavaju starije žene s komorbitetom, njihovi zdravstveni rizici se odrazuju i manifestiraju u trudnoći. To jesu: debljina, IR, PCOS, dijabetes, autoimune bolesti, hipotireoza, KVB i trombofilije, stanja nakon operacija i drugo. Ne smijemo zaboraviti da fertilitetni lijekovi i OHSS samostalno povisuju, a trudnoća dodatno povisuje rizik za tromboze. U IVF trudnoćama češći su:
Višeplodne trudnoće su glavni rizik IVF trudnoća, nakon prijenosa (ET) više od 1 embrija. One su povezane s rizicima za majku i djecu:
U prosjeku blizanci se porađaju s 35-36 tjedana (težina ≈ 2300 grama), a trigemini s 32 tjedna (≈ 1650 grama). Rjeđe postoji mogućnost monozigotnih blizanaca (identičnih) kada se 1 prenešeni zametak kasnije podijeli.
Od rizika za IVF djecu često se ističe da IVF, ili više ICSI blago povisuju vjerojatnost kongenitalnih abnormalnosti. One postoje i u općoj populaciji (2-3%), ali nikada nije dokazano da li je povišenje defekata zbog osobina neplodne populacije ili zbog IVF tehnologija.
Covid-19 bolest je novi značajan rizičan čimbenik za IVF pacijente, a posebno za trudnice.
Preuzmite cijeli dokument: