Niz benignih bolesti ili njihovo liječenje može značajno umanjiti reprodukcijski potencijal žene. Dodatni rizični čimbenik je dob. Piše: prof. dr. sc. Velimir Šimunić
Zadnja dva desetljeća sve su aktualnije rasprave o stimuliranju žena na očuvanju vlastite plodnosti (engl. fertility preservation -FP) u predvidivim okolnostima koje mogu umanjiti njihovu plodnost. Tome u prilog govore i zadnje preporuke Europske komisije i stručnih društava Europe i Amerike (ESHRE, ASRM). Te su tehnologije sve češće i danas dostižu na zapadu 5-6% svih IVF postupaka.
Na reprodukcijski potencijal žene značajno mogu utjecati benigne bolesti i njihovo liječenja:
Presudno je savjetovati FP u što mlađoj dobi žene, optimalno i realno to je između 30. i 35. godine. Tada je bolja rezerva jajnika, a oocite su većinom kromosomski kompetentne. Smatra se da ne treba stimulirati FP nakon 38. godine (ili 40.) godine, ili kada je niska ovarijska rezerva – AMH < 5 pmol/L, a AFC < 7.
Prije svega potreban je pregled, obrada i podrobno tumačenje. Za navedene indikacije postupak očuvanja plodnosti može biti:
1) zamrzavanje jajnih stanica (vitrifikacija) – najčešće
2) zamrzavanje zametaka/embrija
- potreban partner ( i kasniji pristanak na trudnoću)
- postoji mogućnost i tzv. „split metode“
3) zamrzavanje tkiva (kore) jajnika
- samo u posebnim okolnostima
* prepubertalne djevojke
* žurnost ne dopušta stimulaciju ovulacije
4) posebne metode
- in vitro maturacija oocita (IVM)
- transpozicija jajnika
- medikamentno – GnRH ag
U pravilu se rabe 1. i 2. navedena metoda, a one se sastoje od – stimulacije ovulacije fertilitetnim lijekovima, vađenje (aspiracija) zrelih oocita i kriopohrane jajnih stanica uz brzo zamrzavanje (vitrifikacija). Kada se odgađa reprodukciju, a postoji partner, tada se zrele oocite oplode i nakon 5 dana izvantjelesnog života, zametci (blastociste) se zamrzavaju.
Kada se ostvare povoljne okolnosti za trudnoću, žena treba biti optimalnog općeg i ginekološkog zdravlja. Tada se odmrzavaju oocite od kojih preživi 85-90%. One se ICSI metodom oplode, a nastali zametci se prenesu u maternicu kada je i endometrij optimalan. U mlađe žene od 10 oocita očekuje se razvoj 3-4 kvalitetna embrija. Za sve aktivnosti potreban je informirani pristanak.
Već je navedeno da uspješnost postupka FP ovisi o dobi žene, odnosno o broju i kvaliteti oocita. Ovisno o navedenom 1 zrela oocita ostvaruje 5-9% vjerojatnosti za urednu trudnoću i rođenje djeteta. Zato je poželjno prikupiti i zamrznuti u mlađe žene 8-10 oocita, a u pacijentice s 40 i više godina 15-20 oocita. Naravno da uvijek valja razmotriti mogući učinak bolesti na reprodukcijske organe i trudnoću. Zato na odluku za trudnoću ne treba čekati predugo.
Jasno je da u novim (kasnijim) okolnostima žena može ostvariti i prirodnu trudnoću.
Uz ranije navedene brojeve kvalitetnih oocita koje smo vitrificirali, vjerojatnost za buduću trudnoću je ako 75%. Veći broj embrija omogućuje i višestruki embrio transfer, a time i viši cum LBR (kumulativnu živorođenost). Pacijenticu valja upozoriti na vjerojatnost uspjeha.
Svakako je dob žene kod prikupljanja oocita najvažniji čimbenik za prognozu uspjeha FP. Neke bolesti i liječenje mogu umanjiti kvalitetu oocita i prije njihovog prikupljanja.
Danas bilježimo relativno nizak postotak žena koje se vraćaju na finalizirani postupak (<20%). Zato se u informiranom pristanku treba predvidjeti sudbina pohranjenih oocita u slučaju ne-uporabe. Na primjer, mogućnost darivanja.
Očuvanje plodnosti zbog predvidivog iscrpljenja rezerve jajnika je preventivni medicinski postupak. Rizici postupka FP podjednaki su onima u standardnom IVF/ICSI postupku. Sigurnost pacijentice je primarna, a mogući rizici jesu:
Kada se ipak oocite zamrzavaju u četrdestima ( ≥38 godina) savjetuje se i PGT-a.
Na žalost, nema čvrstog uporišta uporišta i garancije da će bilo koji oblik FP omogućiti siguran uspjeh i kasnije maternistvo.
Prema WHO-u, osobe i parovi imaju pravo odlučiti o broju, timingu rađanja djece i oblikovanju obitelji. Liječnici su obvezni poštivati volju i autonomiju žena u planiranju svoje reprodukcije. Istovremeno je nužno tumačenje svih pozitivnih i negativnih okolnosti povezanih s očuvanjem plodnosti.
Literatura: