One klinike koje provode testiranje učinit će to samo u slučajevima neobjašnjive neplodnosti, neobjašnjivog ponovljenog pobačaja ili ponovljenog neuspjeha implantacije tijekom IVF tretmana.
Postoje dva testa koja se mogu obaviti:
- testiranje perifernih NK stanica (pNK)
- testiranje NK stanica maternice (uNK)
Periferno testiranje NK stanica test je krvi i nastoji izmjeriti postotak i količinu pNK stanica u krvotoku. Ispitivanje uNK stanica maternice može se provesti samo biopsijom endometrija. To se može učiniti zajedno s drugim testovima koji opravdavaju biopsiju endometrija. Kao i kod testiranja pNK stanica, ideja je promatrati količinu i postotak prisutnih stanica uNK stanica.
Bez obzira da li se testiraju periferne ili maternične NK stanice, ne postoje utvrđene abnormalno visoke razine NK stanica, što čini ocjenu rezultata jedinstvenim od laboratorija do laboratorija i od liječnika do liječnika te njihovog individualnog iskustva.
Problemi s ispitivanjem NK stanica
Ispitivanje NK stanica kontroverzno je u svijetu plodnosti. Ne postoje čvrsto utvrđene smjernice za ono što bi se u svrhe ispitivanja plodnosti smatralo "neobično visokim" razinama NK stanica. Čak se i pojedinačna istraživačka istraživanja na tu temu koriste na različite načine kako bi ukazala na „visok” ili „normalan” rezultat testa NK stanica. Liječnici koji vjeruju da je testiranje NK stanica korisno, tumače rezultate na temelju svog kliničkog i profesionalnog iskustva.
Mogući tretmani
Iako se tretmani za probleme s "visokim" NK stanicama razlikuju, cilj je isti - suzbiti imunološki sustav u nadi da će to promijeniti aktivnost NK stanica maternice. Neki subspecijalisti humane reprodukcije predložit će ove tretmane nakon testiranja NK stanica, dok bi ih drugi mogli preporučiti na temelju prethodne povijesti noblesti. (npr, nakon više ponavljanih, bezuspješnih treansfera embrija).
- Intravenski imunoglobulini (IVIg)
- Intralipidi
- Oralni prednizolon
Intravenski imunoglobulin je sterilizirani IgG (specijalizirani proteini imunih antitijela) ekstrahiran iz preparata krvne plazme. Daje se intravenozno. Primarna izvorna primjena IVIg je za one pacijente s kompromitiranim imunološkim sustavom, ali zna se koristi i "izvan etikete" za liječenje raznih bolesti, uključujući sumnje na imunološki uzrokovanu neplodnost.
Budući da se IVIg vadi iz preparata krvne plazme, a postoji nedostatak zaliha, troškovi liječenja mogu biti vrlo skupi. Studije o tome može li IVIg poboljšati stope uspjeha kod žena s ponavljanim pobačajem ili ponovljenim neuspjehom IVF implantacije u prošlosti nisu konzistentne. Neke su studije otkrile smanjenu stopu pobačaja i poboljšane kliničke stope trudnoće za one koji su u anamnezi ponavljali neuspjeh IVF.
Intralipidi su prehrambeni dodatak koji se daje intravenozno i sastoji se od sojine masti i jaja, glicerina i vode. Obično se intralipidi koriste za liječenje bolesnika s pothranjenošću povezanom s bolestima. U usporedbi s IVIg, neke su studije otkrile da su intralipidi pokazali slična poboljšanja u stopi trudnoće u IVF klinici i smanjenoj stopi pobačaja. Intralipidi su također znatno jeftiniji od IVIg-a. Neke studije pokazuju korist, ali mnoge od tih studija male su veličine. Druge studije ne pronalaze poboljšani uspjeh u trudnoći.
Prednizolon je kortikosteroid koji se koristi za liječenje širokog spektra bolesti. Neki primjeri uključuju alergijske reakcije, astmu, artritis i druge upalne bolesti. Predložen je kao potencijalni tretman za ponovljeni pobačaj i ponovljeni neuspjeh IVF implantacije.
Jedna od glavnih zabrinutosti s prednizolonom je da se on nastavlja nekoliko tjedana nakon začeća. FDA smatra prednizolon lijekom kategorije D. Istraživanje je pokazalo da prednizolon povećava rizik od rascjepa usne i može smanjiti porođajnu težinu novorođenčadi.
Nisu poznati svi potencijalni rizici za nerođenu bebu. Neke su studije zabilježile poboljšanje ishoda s prednizolonom, dok druge ruke nisu pronašle korist.
Imunološko testiranje u liječenju neplodnosti: da ili ne?
Kontroverze postoje u svim područjima medicine. Imunološko testiranje u liječenju neplodnosti nije ništa drugačije. Tijekom više od 20 godina, mnogo je toga predstavljeno i objavljeno, a rezultati su često kontradiktorni. Potrebno je šire obrazovanje o ovoj temi, više konsenzusa o načinu izvođenja testova i na što oni ukazuju te više kliničkih ispitivanja za testiranje vrlo stvarne hipoteze da žene s visokom aktivnošću NK stanica mogu imati koristi od imunološke terapije. Možda je najznačajniji napredak u reproduktivnoj imunologiji posljednjih godina shvaćanje da imunološki sustav majke igra aktivnu, a ne pasivnu ulogu u uspostavljanju trudnoće (Moffett i Loke, 2004; Beaman i sur., 2014; Sacks 2015). Imunološko testiranje može biti korisno, ali trenutno imamo samo jednu terapijsku opciju - supresiju imunosti. Potrebno je više istraživanja kako na kliničkom, tako i na laboratorijskom području kako bi se usavršilo ispitivanje, jer je moguće i zaista vjerojatno da bi neke žene imale koristi od nekog oblika imunostimulatora. NK testiranje je naše trenutno najrasprostranjenije i etablirano imunološko ispitivanje i o njemu moramo znati više.
Profesionalno iskustvo i mišljenje vašeg liječnika vjerojatno će utjecati na to je li vam predloženo ovo testiranje i / ili liječenje. Ne ustručavajte se dobiti drugo mišljenje. Ako se odlučite isprobati, imajte na umu da se to u nekim krugovima i dalje smatra eksperimentalnim. Ako se odlučite odreći ovog liječenja, znajte da ne prolazite pored "čudotvornog" lijeka.
Literatura
- Chong HP, Quenby SM. “Natural killer cells and reproductive health.” The Obstetrician & Gynaecologist 2016;18:91–7. DOI: 10.1111/tog.12256.
- Dakhly DM, Bayoumi YA, Sharkawy M, Gad Allah SH2, Hassan MA, Gouda HM, Hashem AT, Hatem DL, Ahmed MF, El-Khayat W. “Intralipid supplementation in women with recurrent spontaneous abortion and elevated levels of natural killer cells.” Int J Gynaecol Obstet. 2016 Dec;135(3):324-327. DOI: 10.1016/j.ijgo.2016.06.026. Epub 2016 Aug 30.
- Li J, Chen Y, Liu C, Hu Y, Li L. Intravenous immunoglobulin treatment for repeated IVF/ICSI failure and unexplained infertility: a systematic review and a meta-analysis. Am J Reprod Immunol. 2013 Dec;70(6):434-47. DOI: 10.1111/aji.12170.
- Moffett A, Shreeve N. “First do no harm: uterine natural killer (NK) cells in assisted reproduction.” Hum Reprod. 2015 Jul;30(7):1519-25. DOI: 10.1093/humrep/dev098. Epub 2015 May 7.
- Polanski LT, Barbosa MA, Martins WP, et al. Interventions to improve reproductive outcomes in women with elevated natural killer cells undergoing assisted reproduction techniques: a systematic review of literature. Hum Reprod. 2014;29(1):65-75. DOI: 10.1093/humrep/det414. Epub 2013 Nov 20.
- Robertson SA, Jin M, Yu D, Moldenhauer LM, Davies MJ, Hull ML, Norman RJ. Corticosteroid therapy in assisted reproduction - immune suppression is a faulty premise. Hum Reprod. 2016 Oct;31(10):2164-73. DOI: 10.1093/humrep/dew186. Epub 2016 Sep 2.
- Sacks G. Enough! Stop the arguments and get on with the science of natural killer cell testing. Hum Reprod. 2015 Jul;30(7):1526-31. DOI: 10.1093/humrep/dev096. Epub 2015 May 7.
- Nardo LG, El-Toukhy T, Stewart J, Balen AH, Potdar N. British Fertility Society Policy and Practice Committee: adjuvants in IVF: evidence for good clinical practice. Hum Fertil (Camb) 2015;18:2–15.
- Hviid MM, Macklon N. Immune modulation treatments-where is the evidence? Fertil Steril. 2017;107:1284–93