Rodnica i cerviks nisu sterilni, te jedan mililitar iscjetka u rodnici ima 108 različitih mikroba, koji su kolonizirani i sudjeluju u ravnoteži microbioma, bez kliničke upale. U tom microbiomu čest je nalaz streptokoka grupe B (GBS) koji je rijetko i patogen.
Nalazi stručnjaka, mišljenja autoriteta (prof. Francetić – klinički farmakolog) i svi postupnici svjetskih stručnih udruga tu su jedinstveni.
GB streptokok je normalna bakterija koju nalazimo u 30-40% žena u crijevu, rodnici i cerviksu. Nosioci GBS su 25% trudnica, a ako se ne liječe u porođaju rizik prijenosa je 1 u 200.
Prisutnost GBS u donjem genitalnom traktu žene je bez simptoma, nuspojave i bez kliničkog značenja.
Nosioci GBS su normalni, nisu bolesni. GBS nije spolno prenosiva bolest, nije bolest, i ne treba se liječiti. Radi se o kolonizaciji, te ne izaziva neplodnost. Kada se i liječi ostaje 70% vjerojatnost povratka streptokoka, re-kolonizacije.
GBS u urinu, ili u cerviksu-rodnici krajem trudnoće valja liječiti penicilinom.
Dijete se može zaraziti tijekom porođaja. Liječenje može biti dugotrajno i tvrdokorno, ali se obvezno daje u porođaju ako je pozitivan nalaz u 36. tjednu trudnoće. Zanimljivo, u više zemalja (UK) uopće se ne preporučuje rutinsko testiranje niti terapija GBS.
Znači GBS je jedna od brojnih bakterija koje normalno žive u našem tijelu, bez kliničke upale ili štetnosti.
Rijetko, uz imuni deficit dolazi do GBS bolesti. Često se i nakon liječenja bakterija brzo vraća jer je opsežno kolonizirana. Invazivna GBS se pojavljuje rijetko u 3-10 osoba na 100.000 stanovnika (JAMA 2019.), najčešće u starijih osoba od 60 godina.